Piątek, 03 kwietnia 2020 r. Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
Akcja
Informacja dla pacjentek Oddziału Położniczego.

Akcja "Rodzić po ludzku - pozwólcie nam się przywitać"

W dniu 26 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja akcji społecznej „Rodzić po ludzku” przygotowana pod hasłem „Pozwólcie się nam przywitać”. Organizatorami akcji są: Fundacja Rodzić po Ludzku, miesięcznik dla rodziców „Dziecko” i „Gazeta Wyborcza”.

Start nowej osłony znanej i cenionej akcji społecznej związany jest z wprowadzeniem przez Ministerstwo Zdrowia długo oczekiwanego standardu porodu fizjologicznego, który na mocy rozporządzenia wszedł w życie z początkiem kwietnia br.

Wszystkie zapisy rozporządzenia w pełni odpowiadają  propagowanym od 17 lat postulatom zawartym w tzw. Dekalogu Akcji „Rodzić po Ludzku”. Są to m.in.:

·         nieprzerwany dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” matki i zdrowego noworodka po porodzie,

·         możliwość wyboru dogodnej dla siebie pozycji porodowej,

·         możliwość przygotowania przez rodzącą i położną planu porodu,

·         umożliwienie kobietom rodzenia poza szpitalem.

Akcja zaplanowana jest na dwa lata. Jej pierwsze działania skupione będą na edukacji kobiet i personelu szpitali co do pierwszego kontaktu matki z dzieckiem i standardu porodu. W przyszłym roku zostanie przeprowadzone badanie jakości usług na oddziałach położniczych z wykorzystaniem ankiet „Rodzić po ludzku”, w których kobiety ocenią pracę szpitali. Badanie zakończy wydanie w grudniu 2012r. „Przewodnika po szpitalach położniczych”.

Więcej o akcji: www.wyborcza.pl/rodzicpoludzku , www.eDziecko.pl, www.pierwszykontakt.pl

Oddział Położniczo – Ginekologiczny trzebnickiego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej, wzorem lat ubiegłych, przystępuje do aktualnej edycji akcji „Rodzić po ludzku”. Personel oddziału na co dzień świadczy opiekę wg Dekalogu „Rodzenia po ludzku” i chętnie podda się ocenie swoich pacjentek.
Starostwo Powiatowe, jako organ założycielski trzebnickiego szpitala, przygotowało dla pacjentek ankiety, które pozwolą ocenić poziom satysfakcji kobiet przebywających na oddziale położniczym.
Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej, włączając się w akcję „Rodzić po ludzku”, będzie się starał jednocześnie zdobyć certyfikat „Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Tytuł ten nadawany jest oddziałowi położniczemu, który spełnia kryteria wyznaczone i kontrolowane przez UNICEF, a które opisują podstawy współczesnego położnictwa, to znaczy właściwe techniki porodowe oraz propagują karmienie piersią.

W Polsce około 80 szpitali posiada certyfikat „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, wśród tych szpitali nie ma żadnego z Dolnego Śląska.

Na stronie Powiatu Trzebnickiego w zakładce e-zdrowie publikujemy:
- dekalog „Rodzenia po ludzku”,
- informacje na temat „Szpitala Przyjaznego Dziecku”,
- ankietę dla pacjentek oddziału położniczego,
- proponowany przez Szpital formularz planu porodu, zwierający życzenia i preferencje przyszłej mamy co do przebiegu porodu i połogu.

31-05-2011
Kwiecień 2020