Czwartek, 30 marca 2017 r. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
Kolejny projekt unijny z sukcesem zrealizowany !
Projekt the Sound of my life – „Dźwięki mojego życia” - otrzymał dofinansowanie z programu „Youth In Action”.

Zapraszam do zapoznania się z relacją uczestników wyjazdu do Niemiec w ramach projektu „Dźwięki mojego życia”. Dla przypomnienia: Projekt the Sound of my life –jest projektem partnerskim przygotowanym przez Powiat Goslar. Powiat Trzebnicki będzie w nim uczestniczył jako partner. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu „Youth In Action”.  W dniach 29 czerwca – 6 lipca w Niemczech w Sonnengberg odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży (w wieku 16-21 lat).  Na te spotkanie zaproszono  grupę młodzieży z Polski.

Dominika Łasica

The Sound of My Life- Europejskie Spotkanie Młodzieży.

Jakie dźwięki nas otaczają? Które mają na nas wpływ? A które wywołują uczucie, że czujemy się jak w domu? Z tymi i innymi pytaniami próbowali się zmierzyć uczestnicy seminarium „The Sound of my life” odbywającym się w dniach 29.06-06.07 w Internationales Haus Sonnenberg w St. Andreasberg  w Niemczech. W seminarium oraz w warsztatach muzycznych uczestniczyły 8 –osobowe grupy młodzieży z 5 krajów tj. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier , Chorwacji oraz Polski. Polską grupę reprezentowali uczniowie ze szkół powiatu trzebnickiego: Maciej Kozłowski i Jakub Ostasiuk (PZS nr 1), Arkadiusz Cieśla i Karol Zakrzewski (PZS nr 2), Anna Lizak i Andżelika Martyszko (PZS w Obornikach Śląskich), Martyna Marek i Patrycja Pękowska  (PZS w Żmigrodzie).Opiekę nad młodzieżą sprawował Paweł Andrzejczak (nauczyciel z PZS nr 2).

Wyjazd do Sonnenbergu

Młodzież pracowała w pięciu grupach warsztatowych takich jak: a-capella, muzyka i teatr, perkusja, orkiestra oraz produkcja muzyczna.  W każdej z grup próbowano stworzyć coś nowego,  niepowtarzalnego i własnego.  Po 4 dniach intensywnej pracy nastąpił punkt kulminacyjny- wyjazd do Goslar i zaprezentowanie stworzonego wspólnie dzieła na ulicy, co spotkało się z żywym zainteresowaniem mieszkańców  miasta.  Nasza młodzież wraz z chłopcami z Wielkiej Brytanii szczególnie aktywnie uczestniczyła w warsztatach związanych z produkcją muzyczną, w których dziewczyny z PZS w Żmigrodzie miały okazję zaprezentować swoje niesamowite zdolności wokalne, a chłopcy z PZS nr 1 i 2 towarzyszyli im instrumentalnie. W rezultacie powstał całkiem solidny kawałek muzyczny stanowiący połącznie muzyki pop i rap, którego nie powstydziłoby się niejedno profesjonalne studio muzyczne. Dziewczyny z PZS w Obornikach Śląskich uczestniczyły w warsztatach a-capella, zachęcając do tego również opiekuna, który dzielnie wspierał pracę grupy. Przy okazji chciałbym szczególnie podziękować Karolowi Zakrzewskiemu (PZS nr 2), który szczególnie mocno angażował się w pracę i wspierał swoimi umiejętnościami muzycznymi aż trzy grupy warsztatowe.

Warsztaty

Seminarium finansowane było ze środków programu „Youth in Action” we współpracy z Powiatem Goslar oraz poszczególnymi powiatami z pozostałych reprezentowanych krajów.  Istotnym punktem seminarium była prezentacja multimedialna przedstawiona przez reprezentantkę „Youth in Action”, której celem było zaprezentowanie młodzieży możliwości wyboru studiów zagranicznych, praktyk oraz pracy dorywczej w Europie.

Dzięki spotkaniu w Internationales Haus Sonnenberg uczniowie uczyli się pokonywać bariery językowe, poznawali zwyczaje innych narodów europejskich i rozwijali umiejętność współpracy w grupie. Po wspólnie spędzonym tygodniu nie było chyba ani jednej osoby, która chętnie wracałaby do domu, a w kolejnych dniach po powrocie seminarium nadal żyło, tym razem już w przestrzeni wirtualnej. Nawiązane znajomości, zawarte przyjaźnie z pewnością będą owocować w przyszłości.

Warsztaty

Dziękujemy Panu Staroście Robertowi Adachowi za możliwość uczestnictwa w projekcie.

Opracował

Paweł Andrzejczak