Czwartek, 29 czerwca 2017 r. Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei
II Międzynarodowy Plener Plastyczny w Trzebnicy
W dniach 16-25 sierpnia br.  odbędzie się  II Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2013.

Ubiegłoroczne doświadczenia, bardzo dobre opinie artystów i przychylny odbiór mieszkańców zachęcił do kontynuacji tej artystycznej inicjatywy. Udział w plenerze potwierdziło 13 artystów z Polski (9), Ukrainy (3) i USA (1); sześcioro brało już udział w premierowym wydarzeniu artystycznym w 2012 roku, siedmioro będzie debiutować w Trzebnicy. Wszyscy artyści mają na swoim koncie pokaźny dorobek, brali udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach czy wystawach, niektórzy są czynnie zaangażowanie w działalność stowarzyszeń artystów; wśród nich są także profesorowie w renomowanych uczelniach w Polsce i na Ukrainie. Posługują się też różnymi technikami: malarstwo, grafika, tkanina artystyczna, ceramika, metaloplastyka artystyczna, rzeźba. Na czas trwania pleneru artyści będą zakwaterowani w sanktuaryjnym Domu Pielgrzyma. Nad całością przygotowań i przebiegiem czuwają kuratorzy: ks. Bogdan Giemza, przełożony wspólnoty salwatorianów w Trzebnicy i artysta Janusz Łozowski.

Plener Plastyczny 2013

Organizatorami tegorocznego pleneru jest kilka podmiotów religijnych, samorządowych i biznesowych: dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy, parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Gmina Trzebnica i właściciel Hotelu Trzebnica. Natomiast patronat medialnym nad wydarzeniem objęły: Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Radio Rodzina z Wrocławia i Panorama Trzebnicka.

Z myślą o szerszym gronie miłośników sztuki będą organizowane spotkania autorskie z artystami w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu przy ul. Prusickiej 12. Zapraszamy na nie we wtorek, środę i w piątek (20, 21 i 23.08) na godz. 19.00. Zwieńczeniem pleneru będzie wernisaż w niedzielę 25 sierpnia (rozpoczęcie o 15.30) i będzie on połączony z festynem parafialnym „Bartłomiejki”. Będzie wtedy można nie tylko podziwiać prace artystów, ale także zakupić ich prace. Jest także wstępny pomysł wystawy prac powstałych w ramach pleneru w okresie po jego zakończeniu, m.in. w Starostwie w Trzebnicy, Urzędzie Gminy Trzebnica i w Hotelu Trzebnica.

Warto zainteresować się tym wydarzeniem i zarezerwować sobie czas na smakowanie sztuki z wysokiej półki.

ks. Bogdan Giemza SDS

Trzebnica, 30.07.2013