Poniedziałek, 24 kwietnia 2017 r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Uroczystość upamiętniająca pobyt Św. Teresy Benedykty od Krzyża w Rościsławicach

W dniu 07.08.2013r. w Domu Pomocy Społecznej Oborniki Śl. Filia w Rościsławicach odbyła się uroczystość upamiętniająca pobyt Św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Edyta Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża (12.10.1891- 09.08.1942)

Żydówka z pochodzenia, obywatelka Niemiec, filozof, karmelitanka,  święta kościoła Katolickiego. Prowadziła bardzo bogatą  działalność naukową, przede wszystkim filozoficzną. Jako studentka w latach 1911-1913 odwiedzała dzieci  przebywające w sierocińcu w Rościsławicach.

Prawdopodobnie 9 sierpnia została
zagazowana w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz II-Birkenau.

W dniu 07.08.2013r. w Domu Pomocy Społecznej Oborniki Śl., Filia w Rościsławicach odbyła się uroczystość upamiętniająca pobyt Św. Teresy Benedykty od Krzyża.
Obchody rocznicowe rozpoczęto mszą świętą sprawowaną przez księdza proboszcza Andrzeja Plewę z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, pracowników i zaproszonych gości.

Po zakończeniu mszy uczestnicy udali się pod tablicę pamiątkową i złożyli kwiaty w hołdzie św. Teresie Benedykcie od Krzyża.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Pani Halina Kucznier powitała przybyłych gości wśród których byli: Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Dorota Grzybowska, Starosta Powiatu Trzebnickiego Robert Adach, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Koliński , Sekretarz Rady Powiatu Artur Kania, Radni Powiatu Trzebnickiego, Burmistrz Miasta i Gminy Oborniki Śląskich Sławomir Błażewski i pracownicy Urzędu Gminy, Pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich,  Dyrektor Domu Edyty Stein Małgorzata Linowska, Dyrektor Ewa-Med Ewa Gryza, Sołtys Jerzy Wycisk oraz mieszkańcy Rościsławic.

Następnie Starosta Robert Adach zabrał głos mówiąc o misji, jaką jest praca na rzecz osób potrzebujących i chorych, którą jako młoda dziewczyna zapoczątkowała w tym miejscu św. Teresa Benedykta od Krzyża.

W części artystycznej wystąpili: Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z programem słowno muzycznym na temat życia Świętej, utwory klasyczne na gitarze wykonał Oskar Wiśniowski, na pianinie Julia Wiśniowska, na skrzypcach Wiktoria Górecka, Monika Słomska wystąpiła z piosenkami m. in.: Hanny Banaszak i Leonarda Cohena, zespół „Etnovo” z Trzebnicy z utworami własnymi i zespół „Malwy” z Kuraszkowa na ludowo.

GW
13-08-2013