polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 04 lipca 2022 r. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Relacja z narodowego czytania- Powiat Trzebnicki czyta teksty Aleksandra Fredry
„Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości."

Podczas tegorocznej odsłony „Narodowego Czytania” również mieszkańcy Trzebnicy i okolic mieli okazję przyłączyć się do akcji, by wspólnie, w bardzo sympatycznym gronie, deklamować wiersze i czytać teksty Aleksandra Fredry. To czytelnicze wydarzenie - przygotowane przez pracowników Starostwa Powiatowego oraz Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy - dedykowane było całym rodzinom, toteż w programie przewidziano nie tylko utwory dla dzieci, ale i lekturę fragmentów komedii dla dorosłych. W rolę lektorów wcielili się lokalni animatorzy kultury, jak i chętni spośród publiczności. Mieliśmy więc okazję wysłuchać poezji i prozy w wykonaniu zarówno przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, samorządowców, lokalnych poetów, jak i każdego, kto tylko zechciał przedstawić publiczności własną interpretację. Niektóre z nich wzruszały, inne bawiły, każda zmuszała do myślenia. Wszyscy odważni uczestnicy nagrodzeni zostali upominkami, można było także oznaczyć egzemplarze dzieł Fredry okazjonalną pieczęcią.

Powiat Trzebnicki czyta teksty Fredry

Niezastąpiony w swojej roli okazał się pan Wojtek Kowalski (właściwie człowiek-orkiestra), który nie tylko z wielką swadą, prawdziwie gwiazdorskim talentem aktorskim, ale i dowcipem na miarę mistrza przekazywał nam komizm literatury Fredry. Aleksander F. był bowiem wnikliwym i znakomitym obserwatorem, który poprzez karykaturę, groteskę, ironię i cięte riposty trafnie, uniwersalnie - i z dużą dozą poczucia humoru - portretował, tudzież puentował rzeczywistość.

Powiat Trzebnicki czyta teksty Fredry

Spotkanie prowadzili również specjaliści z Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodyczno-Programowego: mgr Cecylia Śmieszkowska i dr Sebastian Węgrzynowski. Słowo wstępne wygłosił Starosta, pan Robert Adach.

Powiat Trzebnicki czyta teksty Fredry
W zanadrzu organizatorzy trzymali też małą niespodziankę. Był nią występ młodego, utalentowanego, pełnego pasji i pomysłów trzebniczanina - Konrada Mareckiego wraz z przyjaciółmi (Piotr Bocian - gitara akustyczna i Marta Wolak - wokal wspierający). Na koncercie usłyszeć można było utwory z nadchodzącego, debiutanckiego mini-albumu pod tytułem "Okna pamięci".

Powiat Trzebnicki czyta teksty Fredry
Całość "Narodowego Czytania" wypadła znakomicie i żywimy szczerą nadzieję, że to nie ostatnia tego typu akcja. Wszak można by sparafrazować pewne znane powiedzenie i rzec, że "dzień bez czytania to dzień stracony". Sięgajmy więc po dzieła polskich (i nie tylko) klasyków, bo czytanie poszerza nasze horyzonty i maluje rzeczywistość fantazyjnymi barwami, jakie tylko literatura dać nam potrafi.
umieścił:E.P.
08-09-2013
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31