Sobota, 22 lipca 2017 r. Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
Relacja z koncertu Solo Festiwal
Dyrektor artystyczny festiwalu Forum Musicum oraz szef wrocławskiego zespołu Ars Cantus, Tomasz Dobrzański -  wystąpił w piątek, 18 października 2013 roku o godzinie 20:00, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy na ulicy Leśnej 1, w ramach spotkania z cyklu - Solo Festiwal podczas którego, zaprezentował interpretację muzyki dawnej.

Pozornie zwykły wieczór, Tomasz Dobrzański, przemienił w ucztę dla zmysłów i wyzwolił głęboko skrywane emocje, które w dzisiejszych czasach z dominującą rolą muzyki komercyjnej, tak trudno w sobie odnaleźć. Wszystko za sprawą ukazanej twórczości, muzyki dawnej, która dalece odbiega od współczesnych standardów.

Solo Festiwal

Prezentacja utworów minionych epok przez Tomasza Dobrzańskiego, przy pomocy takich instrumentów jak: dudy, flety i bębny wprawiała widzów w osłupienie, stało się to za sprawą indywidualnego charakteru każdego z instrumentów usłyszanych podczas tego wieczoru. Na sali, jako pierwsze rozbrzmiały dudy, których intensywne, głośne, wyraźne tony, budziły dominujący niepokój i narastające napięcie. Patetyczności i elementów wzniosłości dodało rytmiczne brzmienie bębnów idealnie współgrających ze sobą, wyzwalających silne, prawdziwe przeżycia. Pomiędzy te dwa żywioły wkraczał subtelny głos fletu.

Solo Festiwal

Usłyszane kompozycje kreowały zewnętrzny, niecodzienny świat, przenoszący słuchaczy w przeszłość na renesansowy dwór, w którym tętniło życie, zabawa i radość. Mogliśmy się także znaleźć w średniowiecznych murach, pełnych tajemnic i specyficznego klimatu, walk, królewskich uczt, na przemian stykając się z barokowym przepychem.

Prezentowana muzyka, nie byłaby tak silnie przenikająca, gdyby nie osobisty przekaz Tomasza Dobrzańskiego, w którym dominowała pasja i zamiłowanie dla granej melodii. Proste dźwięki stawały się sztuką, którym odbiorca chciał się poddać, bez wewnętrznego przymusu, z olbrzymią chęcią odkrywania wspólnie z autorem, dźwięków, niosących za sobą tak wiele duchowych odczuć.

Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, co oddało charakter i kwintesencję muzyki dawnej, która nie wpisuje się w kanony obecnej popularności i zbędnych wiwatów. Muzyka ta, pozwala się jednak zatrzymać i spojrzeć na siebie spokojniej, dzięki czemu słuchacze po skończonym koncercie, wynieśli ze sobą z pewnością, wiele niezwykłych, niezapomnianych, muzycznych wspomnień.

Już dzisiaj zapraszamy na koljeny koncert, który będzie miał miejsce 16 listopada o godz. 18.00 w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy przy ul. Leśnej 1.

tekst i zdjęcia: Jowita Małogoska

23-10-2013