Pozornie zwykły wieczór, Tomasz Dobrzański, przemienił w ucztę dla zmysłów i wyzwolił głęboko skrywane emocje, które w dzisiejszych czasach z dominującą rolą muzyki komercyjnej, tak trudno w sobie odnaleźć. Wszystko za sprawą ukazanej twórczości, muzyki dawnej, która dalece odbiega od współczesnych standardów.
Prezentacja utworów minionych epok przez Tomasza Dobrzańskiego, przy pomocy takich instrumentów jak: dudy, flety i bębny wprawiała widzów w osłupienie, stało się to za sprawą indywidualnego charakteru każdego z instrumentów usłyszanych podczas tego wieczoru. Na sali, jako pierwsze rozbrzmiały dudy, których intensywne, głośne, wyraźne tony, budziły dominujący niepokój i narastające napięcie. Patetyczności i elementów wzniosłości dodało rytmiczne brzmienie bębnów idealnie współgrających ze sobą, wyzwalających silne, prawdziwe przeżycia. Pomiędzy te dwa żywioły wkraczał subtelny głos fletu.
Usłyszane kompozycje kreowały zewnętrzny, niecodzienny świat, przenoszący słuchaczy w przeszłość na renesansowy dwór, w którym tętniło życie, zabawa i radość. Mogliśmy się także znaleźć w średniowiecznych murach, pełnych tajemnic i specyficznego klimatu, walk, królewskich uczt, na przemian stykając się z barokowym przepychem.
Prezentowana muzyka, nie byłaby tak silnie przenikająca, gdyby nie osobisty przekaz Tomasza Dobrzańskiego, w którym dominowała pasja i zamiłowanie dla granej melodii. Proste dźwięki stawały się sztuką, którym odbiorca chciał się poddać, bez wewnętrznego przymusu, z olbrzymią chęcią odkrywania wspólnie z autorem, dźwięków, niosących za sobą tak wiele duchowych odczuć.
Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, co oddało charakter i kwintesencję muzyki dawnej, która nie wpisuje się w kanony obecnej popularności i zbędnych wiwatów. Muzyka ta, pozwala się jednak zatrzymać i spojrzeć na siebie spokojniej, dzięki czemu słuchacze po skończonym koncercie, wynieśli ze sobą z pewnością, wiele niezwykłych, niezapomnianych, muzycznych wspomnień.
Już dzisiaj zapraszamy na koljeny koncert, który będzie miał miejsce 16 listopada o godz. 18.00 w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy przy ul. Leśnej 1.
tekst i zdjęcia: Jowita Małogoska