Sobota, 18 listopada 2017 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Relacja z konkursu Krusnal Bezpieczniak
W piątek, po południu – 25 października, przy ulicy Leśnej 1, w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy, odbyła się „XI edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013”, na poziomie regionalnym, z udziałem dzieci z Powiatu Trzebnickiego. Podstawowym ich zadaniem było rozwiązanie testu, sprawdzającego zakres posiadanej przez nich wiedzy w aspekcie bezpieczeństwa w Gospodarstwie Rolnym.
Organizatorem powyższego działania na poziomie lokalnym, była Placówka Terenowa KRUS, w Trzebnicy. Samym pomysłodawcą Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, jest instytucja KRUS, która co roku, od wielu lat, realizuje tą inicjatywę, chcąc w ten sposób podkreślić problem, dużej ilości wypadków rolniczych z udziałem dzieci, które systematycznie mają miejsce.

Krusnal Bezpieczniak

Warto też zwrócić uwagę na niebagatelne znaczenie tego typu inicjatyw, w kontekście młodego pokolenia, które pod wpływem przemian społecznych i szerokiego dostępu do mass mediów, potrzebują jasnych i precyzyjnych przekazów, tym bardziej jeśli dotyczy to sfery ich bezpieczeństwa.

Krusnal Bezpieczniak

Organizowanie podobnych konkursów, kształtuje świadomość dzieci w kwestii ogólno pojętego bezpieczeństwa. Pozwala selekcjonować posiadaną wiedzę przy intuicyjnym zastosowaniu priorytetu ważności. W dobie społeczeństwa informacyjnego, należy pomagać dzieciom umiejętnie segregować najważniejsze wiadomości. Stanowi to poważną trudność i duże wyzwanie, dla wychowanków, rodziców i nauczycieli, którzy kreują kształt i charakter przyszłych pokoleń. Trzeba jednak konsekwentnie realizować podobne projekty, z myślą o  przyszłości dzieci.

Kursnal Bezpieczniak

Same pomysły tworzyłyby „bezwartościowe idee”,  nie stanowiące o żadnej wartości, gdyby nie zaangażowanie inicjatorów konkursów, a także władz samorządowych w realizacje takich przedsięwzięć, które mogą się odbywać przy ich udziale.

Udział władz lokalnych w tegorocznym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013, było istotnym przesłaniem dla młodzieży, podkreślającym powagę sytuacji i tematyki, z którą musieli się zmierzyć.

Krusnal Bezpieczniak

Dzieci podczas spotkania, wyrażały pełen profesjonalizm, na przemian z radością, nie gubiąc ani na chwilę dziecięcej zachłanności w zdobywaniu nowej wiedzy. Były pełne pozytywnych emocji, które pozwoliły im się przybliżyć do świata dorosłych i obowiązujących w nim reguł i zasad.

Na końcu spotkania, wyłoniono laureatów konkursu, którym wręczono cenne nagrody i choć nie wszystkie dzieci otrzymały upominki, to każdy z uczestników biorący udział w tym konkursie, powinien mieć z tego powodu poczucie zadowolenia i satysfakcji.

tekst i zdjęcia: Jowita Małogoska

28-10-2013