Poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
„30 lat minęło i …” Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie

Jeśli są miejsca, które ukształtowały nas takimi, jakimi jesteśmy
- to jednym z nich jest szkoła pomagająca szukać nam tożsamości, motywująca do działania na rzecz samorozwoju, przygotowująca do dorosłego życia. Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, to dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie.

Trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

W tym roku Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie obchodził trzydziestolecie swego istnienia. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się 16 października w Zespole Placówek Kultury. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w Kościele p.w. Świętej Trójcy. We mszy, którą sprawował proboszcz naszej parafii ks. Romuald Paszczuk, uczniowie naszej szkoły czynnie zaangażowali się w posłudze ministranckiej, oprawy artystyczno-wokalnej całości mszy św. Do kościoła przybyli zaproszeni goście, byli nauczyciele pracujący obecnie i ci, którzy pracowali od początku powołania szkoły, byli też wszyscy uczniowie. Podczas mszy świętej panował niezwykle uroczysty nastrój. Wzruszenie wywołał występ uczennicy Magdaleny Konopki, która odśpiewała piosenkę Leonarda Cohena w polskim przekładzie Macieja Zembatego pt. „Alleluja”.

Oficjalne obchody święta szkoły odbyły się w ZPK w Żmigrodzie, którego wystrój w tym dniu zdominowała tematyka szkolna. Nauczyciele i uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych, ukazujących uzdolnienia uczniów, wystawę zdjęć, przedstawiającą szkołę dawniej i obecnie, zaproszeni goście mogli również obejrzeć kroniki szkolne. Zdaniem wszystkich obecnych wystawy były bardzo interesujące. Zachwyt wzbudził wystrój sali, a zwłaszcza sceny, której główną ścianę zajął olbrzymi obraz, przedstawiający budynek szkolny. Obraz był wspólnym dziełem Elżbiety Kawskiej i Ireny Dąbek- nauczycielek szkoły.

Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości, których na wstępie przywitała dyrektor Zespołu Szkół- Pani Magdalena Brodala, nie kryjąc wzruszenia i zadowolenia z obecności tak wielu osób wspierających naszą pracę i osób współpracujących ze szkołą. Byli wśród nich Starosta Powiatu Trzebnickiego- Pan Robert Adach, Sekretarz Powiatu- Pan Artur Kania. Gminę Prusice reprezentowała Z-ca Burmistrza – Pani Kazimiera Rusin, a Burmistrza Gminy Żmigród reprezentowała Pani Janina Pastwik- kierownik referatu oświaty w Żmigrodzie. Swoją obecnością zaszczycił nas proboszcz naszej parafii -ks. Romuald Paszczuk. Swoją obecnością zaszczycili nas również p. Jan Olech, były Dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w Żmigrodzie, inicjator powstania szkoły, nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy kiedyś pracowali w naszej placówce, byli też dyrektorzy szkół powiatowych, szkół gminnych, a także dyrektorzy placówek współpracujących ze szkołą.

Wielkie wrażenie wywołał występ uczniów, którzy pod czujnym okiem p. Lidii Andrzejak, p. Anny Kononowicz i p. Jolanty Masiudy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, zawierający swoiste interpretacje wierszy J. Brzechwy, W. Chotomskiej i innych polskich poetów oraz kilka pięknie zaaranżowanych piosenek. Przedstawienie to wywołało burzę oklasków, spowodowało też, że łza w oku niejednemu widzowi się zakręciła. Nad całością umiejętnie panowała nasza niezawodna konferansjerka p. Lidia Andrzejak.

Uroczystość uświetnił występ dwóch niezwykle utalentowanych solistek, uczennic zaprzyjaźnionego z nami Gimnazjum im. Macieja Rataja, które zaśpiewały nam swoje ulubione piosenki.

Zwieńczeniem całości była prezentacja multimedialna, której rzeczowy, acz dowcipnie podany komentarz przygotowała p. Anna Kononowicz, zaś autorką prezentacji była p. Anna Mazurek.

Na ręce p. dyrektor Magdaleny Brodali spłynęły liczne gratulacje i wiele serdecznych życzeń powodzenia w dalszej owocnej pracy nad kształtowaniem młodych charakterów oraz jak najlepszym przygotowaniem naszych uczniów do dalszego dorosłego życia. Radościom i życzeniom nie było końca… Po zakończeniu części artystycznej uczniowie skorzystali z przygotowanego-ciepłego poczęstunku a zaproszeni goście degustowali potrawy przygotowane przez Pana Sławomira Staniszewskiego –Szefa Kuchni- od wielu lat zaprzyjaźnionego z naszą placówką.

Szkoła specjalna to szkoła wyjątkowa, to szkoła, w której stosuje się specjalne metody i formy pracy, stosuje się je po to, by wspierać każdego ucznia w procesie edukacji, by pomóc mu w napotykanych trudnościach, bo przecież każdy z nas ma prawo osiągać sukcesy- chociażby na miarę swoich możliwości. Wiele takich słów padło podczas przemówień, rozmów w kuluarach. Cieszy nas fakt, iż społeczeństwo zaczyna rozumieć ideę powoływania szkół specjalnych, doceniać pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Zespołu Szkół Specjalnych

w Żmigrodzie