polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 04 lipca 2022 r. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Duet Proniewicz-Waleczek - koncert lisztowski
Grudniowy koncert lisztowski był - jak na porę przedświąteczną przystało - koncertem "
z niespodzianką".
Zwykle mamy przyjemność wysłuchać wspaniałego recitalu w wykonaniu wybitnego pianisty. Tym razem swoje niezwykłe umiejętności prezentowało nam aż dwóch uznanych wykonawców: Wojciech Waleczek (pianista) oraz Wojciech Proniewicz (skrzypek). Ta flota zjednoczonych sił działa - od dwóch lat - pod wspólną banderą "Duet Proniewicz-Waleczek" i - z powodzeniem oraz poważaniem - regularnie koncertuje na estradach całej Europy.

Koncert Lisztowski

W programie koncertu umuzykalniającego dla młodzieży znalazły się utwory Chopina/Sarasate (Nokturn Es-dur), Henryka Wieniawskiego (Obertas, Kujawiak, Dudziarz, Romance. Andante non troppo) oraz Fritza Kreislera (Piękny rozmaryn).


Koncert Lisztowski
 
Pomiędzy artystami dawało się wyczuć niewerbalną, czysto emocjonalną nić porozumienia; choć - jak sami przyznali - aby wypracować taki stan rzeczy, nie zabrakło i trudnych kompromisów (zwłaszcza w sferze interpretacji utworów). Na szczęście, gdzieś pomiędzy meandrami ustępstw, udało się znaleźć ten magiczny punkt, w którym spotykają się myśli. Dzięki temu mieliśmy fantastyczną okazję do tego, by posłuchać dialogu nie tylko dwojga wyrazistych osobowości, ale
i pięknej, przepełnionej ekscytacją i poruszeniem, mowy instrumentów. Fortepian i skrzypce gawędziły - raz z przejęciem i animuszem, to znów z tkliwością, gracją i nobliwością - a "język" ich zrozumieć można było nie tylko poprzez zmysł słuchu, ale i mając otwarte serce.

Koncert Lisztowski

Te koncerty nie są jedynie niezapomnianą lekcją muzyki, szlifowaniem wiedzy i doskonaleniem warsztatu, ale również (jeśli nie przede wszystkim) - mają na celu rozbudzanie i kształtowanie wrażliwości, tak potrzebnej (bo troszkę już przykurzonej i zapomnianej) w dzisiejszym świecie...

tekst: A.J.
umieścił:E.P.
15-12-2013
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31