polski angielski niemiecki
Sobota, 02 lipca 2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
Koncert lisztowski - Karol Radziwonowicz
Relacja z koncertu Lisztowskiego
Towarzystwo im. F. Liszta obchodzi jubileusz dwudziestopięciolecia. Z tej okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za działania na rzecz krzewienia kultury muzycznej i życzyć wszystkiego najcudniej muzycznego na kolejne lata.


Koncert Lisztowski
Podczas 154. koncertu dla młodzieży z cyklu „Jak słuchać muzyki” mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność uczestniczyć w recitalu fortepianowym wybitnego pianisty, Karola Radziwonowicza. Pan Karol ostatnio gościł u nas w październiku 2012 r., muzycznie (i niezwykle mistycznie) „wywołując duchy” F. Liszta, F. Chopina i I. J. Paderewskiego. Był też solistą koncertu TiFL na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju w 1989 r., kiedy to Towarzystwo rozpoczęło swoją działalność artystyczną. Można więc rzec, że niejako historia zatoczyła koło: minęło ćwierćwiecze, a Pan Karol wierny ideałom i Towarzystwu... Ażeby było ciekawiej dodamy, że nagrał także utwory Fryderyka Chopina dla… NASA i rozbrzmiały one w przestrzeni kosmicznej. Tak, tak, dokładnie. Interpretacje te zostały odtworzone podczas misji kosmicznej, na pokładzie wahadłowca „Endeavour”, na stacji orbitalnej, w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora, w lutym 2010 r. Kolejnym powodem do dumy jest fakt, iż Pan Karol jest jedynym pianistą w Polsce, który podczas koncertów prezentuje lisztowską Inprodukcję i Poloneza na tematy z opery „Purytanie” V. Belliniego (które to mieliśmy dzisiaj przyjemność usłyszeć).


Koncert Lisztowski

Tak więc była to niezapomniana i niezwykła godzina z Wielką Muzyką…

W programie widniało kilka niesamowitych perełek:
- utwory Fryderyka Chopina – niepowtarzalna barwa i nastrój, dbałość o szczegóły i perfekcyjność „myślenia muzycznego”,
nawet w utworach takich jak improwizacje (Fantaisie Impromptu cis-moll op. 66); wartość zaskoczenia i nieprzewidywalności (Etiuda E-dur op. 10 nr 3); wskaźnik emocjonalności i bogactwo „przeżyć” duchowych (Etiuda c-moll op. 10 nr 12 – zwana również „etiudą rewolucyjną”); zwiewność, subtelność, eteryczność, delikatność w muzycznej foremce, „walcu minutowym” (Walc Des-dur op. 64);

- utwory Ignacego Jana Paderewskiego – naśladujący styl mozartowski żart w kierunku przyjaciela (Menuet G-dur op. 14 nr 1); nastrojowa „pieśń nocy”, ukazująca również jak ważną rolę w muzyce odgrywa cisza, sic! (Nokturn B-dur op. 16 nr 3) oraz połączenie wirtuozerii z ekspresją i pięknem polskiego tańca (Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 nr 6);

- oraz wspomniane już wcześniej: Inprodukcja i Polonez na tematy z opery „Purytanie” V. Belliniego – Ferenca Liszta.

Wszystko tak cudnie i uroczo współbrzmiało z wiosną za oknem. Słońce niecierpliwie wślizgiwało się do sali, pełzało po posadzce, pląsając radośnie pośród porozrzucanych, niewidzialnych nut. Rozsiadało się z krasą na zielonych zasłonach i kołysało w takt muzyki. Odbijało się od tafli fortepianu, rozświetlając niezwykłym blaskiem brzmienie… Czegóż więcej w takich chwilach potrzeba? Wyborne towarzystwo melomanów, uśmiechnięty, przepełniony poczuciem humoru Artysta, ciepły i serdeczny Prowadzący, Wielka Muzyka i cudowna aura… Pełnia szczęścia! Piękno chwili.

Zapraszamy na kolejne dźwiękowe pocztówki z cyklu „koncertów lisztowskich”. Już w kwietniu, na Leśnej, gościć będziemy Andrzeja Jasińskiego. Polecamy gorrrąco!

A.J.
17-03-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31