Sobota, 29 kwietnia 2017 r. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
Etiopia- różnorodność i odmienność kulturowa

Czyli lekcja geografii w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie.

Po bardzo interesujących zajęciach laboratoryjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym i Politechnice Wrocławskiej, uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie byli uczestnikami niezwykłej lekcji geografii, (a lekcje geografii są zawsze niezwykłe). We wtorek 18 marca br gościliśmy, po raz kolejny w murach naszej szkoły, niezwykłego człowieka, geografa i podróżnika pana Bolesława Grabowskiego z Nowej Rudy.

Nasz gość niedawno wrócił z kolejnej swojej wyprawy, tym razem z Afryki Wschodniej – z Etiopii.

Szkoła

Etiopia to fascynujący kraj, jedyny w Afryce  (obok Egiptu), który posiada tak bogatą i ciekawą kulturę. Wbrew stereotypowym wyobrażeniom pustyni i głodu, znaleźć tu można wspaniałe zabytki i piękne historie. Kraj ten nazywany jest wyspą czarnego chrześcijaństwa- gdzie od IV wieku naszej ery funkcjonuje ortodoksyjny kościół  koptyjski.

Etiopia to także Harer - jedno z najświętszych miast islamu, nie licząc Mekki i Jerozolimy, zaś w Dolinie Omo można zobaczyć jak żyją niezwykłe plemiona Mursi lub Arbore.

Harar

Dowiedzieliśmy się także, że w Muzeum Narodowym można spotkać się z naszą pra...pra...
pra...babcią - Lucy - uznawaną przez, niektórych za pramatkę ludzkości, czyli najbardziej kompletne znalezisko człowieka pochodzące sprzed 3,5 mln lat.

Fot. J.Pawlicki

Etiopia to też miejsce, gdzie zaczęto uprawiać najlepszą gatunkowo kawę- Arabicę, a jej pierwsze plantacje pochodzą właśnie z Wyżyny Abisyńskiej. Tutaj można też skosztować dość prostego, ale pożywnego dania injery, rodzaju chleba ze zfermentownego zaczynu różnych mąk, wypiekanego na kształt placka i podawanego z różnymi sosami.

Nasz podróżnik podkreślił, że Etiopia bardzo silnie rozwija infrastrukturę drogową i pewnie za parę lat dzikie i nieodgadnione miejsca tego kraju staną się skomercjalizowane i nastawione na turystykę masową.

Pięknie dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony nam czas i relację z podróży, uczniowie już czekają na następne spotkania!!!

Alina Krzychała
Op. Dominika Łasica