Piątek, 20 października 2017 r. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
„Kultura ponad podziałami” – publiczna debata z ministrem Bogdanem Zdrojewskim.
Zapraszamy do relacji ze spotkania

Debata

W godzinach popołudniowych, 17 maja w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy, mieliśmy okazję przywitać i usłyszeć Bogdana Zdrojewskiego, obecnego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zaszczycił obywateli Powiatu Trzebnickiego swoją obecnością.

Publiczność podczas debaty

Publiczność

Podczas spotkania zostały poruszone tematy trudne, które z pewnością wymagają dalszej kontynuacji i właściwej refleksji, aby przyniosły oczekiwany rezultat. Jednym z ważniejszych wątków debaty, które w mojej ocenie zasługują na szczególne wyróżnienie jest tematyka tzw., „kultury wysokiej”, mając na uwadze specjalizację Pana Ministra Zdrojewskiego, który działa na rzecz samej kultury i jej promocji.

Minister Bogdan Zdrojewski

Nie można zapominać jak wiele wnosi dla nas kultura, bo nie ulega wątpliwości, że nic tak nie scala i nie łączy społeczeństwa, jak wspólne tradycje i obyczaje, które w dobie coraz większych przemian, „schodzą niestety na drugi plan”. Kultura stała się tylko tematem zastępczym, bądź omawianym  przy okazji rocznic czy pogrzebów osobistości świata kultury. Dlatego mimo trudności, należy propagować kulturę i kształtować ją w każdym pokoleniu, tak by odnalazł w niej choć maleńką cząstkę siebie.

Debata z ministrem

Starosta Robert Adach i minister Bogdan Zdrojewski

Samo tworzenie w przestrzeni publicznej dla tego typu debat, kształtuje społeczeństwo obywatelskie, rozbudza świadomość i konieczną inicjatywę dla podejmowanych działań. Ze wskazaniem, że „nic się nie zmienia bez nas”, ponieważ to właśnie człowiek jest motorem napędzającym kreatywne działania, wszelkie zmiany, które, aby przynosiły sens muszą się najpierw rozpocząć w nas samych…

tekst i zdjęcia: Jowita Małogoska