Czwartek, 30 marca 2017 r. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
Spotkanie z organizacjami pozarządowymi

W poniedziałek, w sali konferencyjnej Starostwa na ulicy Leśnej odbyło się spotkanie, dotyczące organizacji pozarządowych.

Goście debaty

W spotkaniu uczestniczyli Starosta Trzebnicki Robert Adach, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Łukasz Szymczak oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

W trakcie spotkania zgłoszono kilka ważnych postulatów, wokół których toczyła się dyskusja. Na początku spotkania poruszono istotny temat dotyczący rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości. Kluczowym celem inkubatora jest rozpowszechnianie przedsiębiorczości. Skupienie potrzebnej uwagi na małych i średnich przedsiębiorstwach, które staną się konkurencyjne wobec powstających na szeroką skalę hipermarketów.

Debata

Inkubatory przedsiębiorczości docelowo mają być także skierowane wobec młodego pokolenia, tak by stworzyły dla nich realną szansę rozwoju.

Goście debaty

Zakres zadań inkubatora jest szeroki, a do jego podstawowych celów należy udzielanie specjalistycznej pomocy nowopowstałym firmom, z zakresu pisania wniosków. W tym także wsparcie psychologiczne, nacisk na szkolenia potencjalnych pracowników. Bezpłatne wsparcie
w zakresie formalno-prawnym dotyczące rejestracji działalności gospodarczej. Umożliwienie bezpłatnego lokalu w początkowej fazie rozpoczynania działalności oraz udzielanie porad
z zakresu marketingu, finansów, księgowości czy prawa.

Spotaknie ze Starostą Robertem Adachem

Wymienione techniki mają ułatwić pracownikom, jak i pracodawcom znalezienie odpowiednich zasobów i kapitału ludzkiego, który jest niezbędny dla efektywnego działania przedsiębiorczości, w każdym jej aspekcie.

Rozmowa na temat III sektora

Ponadto na spotkaniu poruszono zagadnienie związane ze stworzeniem Funduszu Gwarancyjnego. Podstawowym zadaniem Funduszu jest udzielanie wsparcia prywatnej działalności gospodarczej, w formie przyznania poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Współtworzenie nowych miejsc pracy i zniwelowanie barier dla przedsiębiorcy
w dostępie do kredytów.

Organizacje pozarządowe

Kolejnym tematem poruszonym podczas debaty była kwestia utworzenia Rady Doradczo- Weryfikacyjnej, która jako organ ma sprawować kontrolę w kontekście wypracowania „idealnej oferty na rynku”. Pomagając m.in. w pisaniu biznes planu, który będzie spełniał oczekiwania formalne.
Spotkanie ze społeczeństwem lokalnym

Najważniejsze jednak w trakcie realizacji zadań społecznych, politycznych itp. jest sam człowiek, który powinien reprezentować następujące cechy: profesjonalizm, wiedza merytoryczna, kompetencje, doświadczenie, zdolności komunikacyjne, kultura osobista. To ma ułatwić
 i usprawnić komunikację pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem,  zapewniając w ten sposób stronom spełnienie obustronnych oczekiwań.

Debata

Wszystkie wymienione pomysły w trakcie spotkania, są niezmiernie ważne jeśli chodzi
o efektywność działań organizacji pozarządowych. Warto więc dążyć do ich wykonania, w celu realizacji ważnych interesów publicznych.

tekst i zdjęcia: Jowita Małogoska

21-05-2014