Poniedziałek, 24 lipca 2017 r. Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Olimpijczyk Paweł Korzeniowski - Olimpiada w Grecji

Olimpijczyk – Paweł Korzeniowski

Paweł Korzeniowski, uczeń Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym już po raz drugi (cztery lata temu Paweł uczestniczył w XII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Chinach, w Szanghaju w 2007 roku, gdzie zajął trzecie miejsce w wieloboju gimnastycznym) był reprezentantem Polski w gimnastyce sportowej podczas XIII Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Grecji od 18 czerwca 2011 do 4 lipca 2011.

Na co dzień  swoje umiejętności  z zakresu gimnastyki doskonalił podczas treningów w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym pod bacznym okiem swojej trenerki Lili Zajączkowskiej.  Kwalifikacja na Igrzyska to ogromny sukces dla samego zawodnika jak i dla placówki, w której od dziecka Paweł uczył się, wychowywał i przebywał. Niestety czas nauki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dobiegł końca - Paweł zakończył swoją edukację.  W dniu 16 czerwca 2011 roku na uroczystym apelu szkolnym cała społeczność uczniowska Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego wraz z gronem pedagogicznym pożegnała Pawła.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2011 rozpoczęły się w Atenach w dniu 25 czerwca. Udział w nich wzięło 185 programów narodowych z całego świata. Wśród 7500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną było  85 polskich Olimpijczyków Specjalnych  - wśród nich Paweł Korzeniowski. Towarzyszyli im trenerzy, lekarze  i wolontariusze oraz m.in. dwie pierwsze damy: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska.

XIII Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych są szczególnym wydarzeniem i świętem dla sportowców Olimpiad Specjalnych z całego świata. Były to trzynaste igrzyska letnie, po raz drugi organizowane w Europie, a po raz trzeci odbyły się poza Stanami Zjednoczonymi – pierwsze miały miejsce w 2003 w Dublinie (Irlandia), a drugie w 2007 w Shanghaju (Chiny).

Podczas Światowych Igrzysk w Atenach na 30 różnych obiektach rozgrywały się 22 dyscypliny sportowe. Ceremonia Otwarcia (25 czerwca) i Ceremonia Zamknięcia (4 lipca) odbyły się na zabytkowym stadionie Panathinaikon, który był areną pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 r.

Przed Igrzyskami, w ramach programu Host Town, sportowców gościły miasta lub wyspy ze wszystkich regionów Grecji. To doskonała okazja dla wszystkich reprezentacji do zapoznania się z najstarszą europejską kulturą. Dla Greków była to natomiast możliwość lepszego poznania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska ekipa spędziła 4 dni (20-24 czerwca) na greckiej wyspie Rodos.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyła 112 osób – 85 sportowców oraz 27 trenerów i kierownictwo ekipy. Sportowcy z Polski startowali w 15 dyscyplinach: gimnastyka, kolarstwo, tenis, tenis stołowy, bocce, badminton, lekkoatletyka, pływanie, trójbój siłowy, piłka nożna kobiet, piłka nożna mężczyzn, koszykówka, wrotkarstwo, jazda konna, bowling i kajakarstwo. W sumie  zdobyli 87 medali: 29 złotych, 30 srebrnych i 28 brązowych.

Paweł Korzeniowski dzielnie startował w wieloboju gimnastycznym i zdobył:

- w  ćwiczeniach wolnych – złoto, w skoku – brąz, w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych – brąz, w ćwiczeniach na drążku – srebro; w  ćwiczeniach na koniu czwarte miejsce, w  ćwiczeniach na kółkach czwarte miejsce. W  ogólnej klasyfikacji w wieloboju Paweł zajął czwarte miejsce.  Gratulacje dla Pawła.

Mimo, że Paweł zakończył swoją edukację będzie mógł trenować dalej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Trzebnicy w sekcji Olimpiad Specjalnych „Sprinter".

źródło:  Lila Zajączkowska - SOSW

umieścił : E.P.