polski angielski niemiecki
Sobota, 02 lipca 2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
Podsumowanie akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".
Podsumowanie akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".


Z inicjatywy Starosty Powiatu Trzebnickiego, systematycznie od 4 lat wspólnieze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” z Wiszni Małej, Powiat Trzebnicki angażuje się w akcję Grażyny Orłowskiej – Sondej, objętą patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego pn.: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

...

Podejmowane w ramach tej akcji działania mają na celu rewitalizację polskich grobów, pozostawionych na Kresach Wschodnich, dawnej Rzeczpospolitej. Powiat Trzebnicki zaangażował się w tę akcję z jednej strony, poprzez uczestnictwo w niej uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, którzy porządkowali cmentarz w Tuligłowach, z drugiej zapewniając transport części materiałów budowlanych i pracowników do Rokitna.  W pracach na cmentarzu oprócz strzelców, uczestniczyli bowiem również pracownicy powiatu wydatnie zwiększając tempo prowadzonych robót.

...

...

...

...

...

Przedstawiciele Starostwa (Robert Adach, Artur Kania, Wojciech Wróbel) oraz członkowie Związku Strzeleckiego wielokrotnie jeździli do Rokitna, w celu przeprowadzenia odbudowy cmentarza polskich żołnierzy. Dzięki temu uroczyste otwarcie i poświęcenie w dniu 12 lipca br. wypadło bardzo okazale. W dniach 11-14 lipca 2014 r. przebywała w Rokitnie na Ukrainie delegacja Powiatu Milickiego i Trzebnickiego, nasz powiat reprezentowali: sekretarz Artur Kania, naczelnik Wojciech Wróbel, radni powiatowi, słuchacze Uniwersytetu III Wieku i przedstawiciele Związku Strzeleckiego z Wiszni Małej. Wzięli oni udział w uroczystości otwarcia odbudowanego cmentarza wojennego żołnierzy polskich poległych w wojnie polsko - bolszewickiej w latach 1919 - 1920.

...

...

...

 Obecnie nekropolia w Rokitnie to godne miejsce spoczynku polskich żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach poświęcenia cmentarza wzięli udział m.in.: konsul RP - Krzysztof Świderek, attache wojskowy RP na Ukrainie płk Krzysztof Lis, dolnośląski kurator oświaty Beata Pawłowicz, burmistrz Sobótki Stanisław Dobrowolski, starosta wrocławski Roman Potocki, wójt Wiszni Małej Jakub Bronowicki oraz starosta milicki Piotr Lech. Podczas uroczystej mszy celebrowanej na cmentarzu mogliśmy usłyszeć apel poległych i wysłuchać pieśni patriotycznych śpiewanych przez chór uczniów z polskiej szkoły w Barze. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

...

Aktywność Powiatu Trzebnickiego na Kresach nie ogranicza się tylko do ratowania cmentarzy, skupia się również na krzewieniu kultury polskiej i wsparciu młodzieży w celu poznania historii i nauce języka polskiego. Z inicjatywy starosty Roberta Adacha  już drugi raz gościliśmy młodzież z polskich rodzin z Rokitna i Tomaszogrodu. Od 15 do 25 lipca, grupa szesnastu osób  przebywała na kolonii w Powiecie Trzebnickim – gościło ich Schronisko Młodzieżowe „Dworek” w Kuraszkowie. Podczas pobytu młodzież, brała udział w zajęciach rekreacyjnych i sportowych: spływ kajakowy, wycieczka rowerowa Parkiem Krajobrazowym Doliny Baryczy, wycieczka do Karpacza i na Śnieżkę. Organizatorzy zadbali również, by młodzież z Ukrainy poznała historię: zwiedzili „Ossolineum” czyli Muzeum Ossolińskich we Wrocławiu (przeniesione po wojnie ze Lwowa), Panoramę Racławicką oraz oczywiście bazylikę trzebnicką. Rekreacyjnie spędzili czas we wrocławskim zoo, ogrodzie botanicznym i przepłynęli się statkiem po Odrze. Uczestniczyli w ogniskach integracyjnych wspólnie z młodzieżą z naszego powiatu a na zaproszenie burmistrza Prusic gościli również w Multikinie. W upalne dni, dzięki życzliwości władz samorządowych Żmigrodu korzystali z basenu żmigrodzkiego „AQAGRÓD”. Relacje z pobytu można było śledzić na Facebooku.

Młodzież z Ukrainy podczas pobytu w Powiecie Trzebnickim

...

...

...

Starosta Trzebnicki, Pan Robert Adach jak i cały Zarząd Powiatu Trzebnickiego widzą sens i potrzebę niesienia pomocy rodakom z Rokitna, Tomaszogrodu i innych miejscowości kresowych – „Samorządy lokalne powinny zaangażować się w organizowanie dla młodzieży Polskiej na Ukrainie obozów, kolonii w Polsce, podczas których młodzież mogłaby nie tylko spędzać miło wakacje, ale także uczyć się naszej historii i naszego języka. Polacy marzą o zamieszkaniu w Polsce. Starsi choć z obawą, czy zostaną mile przyjęci, młodsi z nadzieją na lepsze życie, edukację i pracę...  – Robert Adach”.

 

22-10-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31