polski angielski niemiecki
Wtorek, 09 sierpnia 2022 r. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Seminarium upowszechniające „Centrum 5i czyli skuteczna integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych”

13 listopada br. o godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy  rozpoczęło się seminarium  upowszechniające pt. „Centrum 5i czyli skuteczna integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych”,  w ramach projektu: Wypracowanie skutecznych metod aktywizacji zawodowej  i społecznej niepełnosprawnych, którego liderem jest Fundacja Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu.


...

W spotkaniu uczestniczył Starosta Trzebnicki Robert Adach, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu Trzebnickiego oraz stowarzyszenia.

...
 

Spotkanie wywołało debatę dot. najważniejszych trudności związanych z aktywizacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, do których należy zaliczyć następujące problemy:

1.  Osoby niepełnosprawne mają trudności społeczne w komunikacji z otoczeniem i w znalezieniu pracy;

2.      Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych;

3.   Działalność instytucji rynku pracy publicznych i niepublicznych nie jest wystarczająca w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych;

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, do powyższych problemów, przyczyniają się następujące aspekty:

A)    Brak zaufania do instytucji publicznych;

B)    Brak narzędzi wzajemnej współpracy między instytucjami znajdującymi się na rynku pracy;

C)    Brak indywidualnego podejścia;

...

...

Powyższe tezy stanowią jednak tylko pewne ogólniki, które wymagają głębszego zweryfikowania i analizy, dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji osób  niepełnosprawnych na rynku pracy. Mogą jednak posłużyć jako ważny element do poszukiwania konstruktywnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych.

Jednak jak słusznie zauważył jeden z pracodawców obecnych podczas dyskusji „Nawet najlepsze narzędzia nie sprawdzą się, nie pomogą osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności w znalezieniu pracy, jeśli taka osoba, nie wykaże woli ani chęci do podjęcia pracy”.

Mimo to warto, rozmawiać otwarcie o sytuacji osób niepełnosprawnych,  wywołując podobne dyskusje. Mając jednak na uwadze, że poprawa ich sytuacji jest zależna od wzajemnej współpracy zarówno instytucji publicznych oraz samych osób niepełnosprawnych.
                                                                                                 
                                                                                                                      tekst i zdjęcia: Jowita Małogoska

14-11-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Sierpień 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31