Wtorek, 30 maja 2017 r. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
„Cyfrowe historie” – Międzynarodowe spotkanie młodzieży – Relacja z wyjazdu

28 grudnia 2014 grupa młodzieży ze szkół z terenu Powiatu trzebnickiego wyjechała na międzynarodowe spotkanie młodzieży w Sonnenbergu w Niemczech w górach Harzu. W spotkaniu brała udział młodzież z Polski, Turcji, Czech, Gruzji, Niemiec i Estonii.

Szereg warsztatów odbywających się w Sonnenbergu opierał się na idei edukacji nieformalnej. Edukacja nieformalna to z definicji trwający przez całe życie proces kształtowania się postaw, wartości, umiejętności i wiedzy na podstawie różnych doświadczeń oraz wpływu edukacyjnego otoczenia oraz oddziaływania mass mediów. Praca w międzynarodowych zespołach opierała się głównie na pracy w grupach, odgrywaniu ról czy dyskusjach. Uczestnicy tworzyli liczne mapy pojęciowe oraz drzewa decyzyjne co pomagało im w rozwiązywaniu problemów i pytań stawianych przez organizatorów.

Warsztaty

W trakcie warsztatów w pierwszych dniach zjazdu, uczestnicy pracowali nad wzajemnym poznaniem siebie, budowaniem relacji oraz zaufania między uczestnikami. W trakcie tego bloku zajęć młodzież miała również możliwość poznania kultury innych krajów. Każdy zespół prezentował tradycyjne ubrania, tańce czy kuchnię.

Warsztaty

Warsztaty, które odbywały się w następnych dniach miały na celu zapoznanie uczestników z szeroko rozumianym pojęciem „rozwoju”. I tak, młodzież zapoznała się z problemami krajów nierozwiniętych i rozwijających się. Uczestnicy opracowywali  różne sposoby pomocy krajom Afryki, byli również zachęcani do czynnego udziału w organizacjach charytatywnych.  Podczas kolejnych bloków warsztatowych, młodzież pracowała nad innym rozumieniem pojęcia „rozwoju”. Mianowicie, uczestnicy próbowali określić swoje cele życiowe, sformułować plany na najbliższy rok, i opisać pojęcie „samorozwoju”.

Zwieńczeniem całego pobytu w Sonnenbergu było stworzenie „cyfrowych historii”, które wydają się być bliskie uczestnikom wyjazdu. Młodzież w międzynarodowych grupach stworzyła wiele interesujących filmów, które zawierały prawdy życiowe i morały.

Warsztaty

Noc sylwestrową uczestnicy spędzili w atmosferze poszanowania tradycji innych krajów. Podczas zabawy sylwestrowej, uczestnicy mieli ponownie szansę poznać zwyczaje panujące w innych krajach. Dowiedzieli się oni wielu ciekawostek na temat tradycji noworocznych innych państw i bawili się wspólnie do rana.

Pierwszego stycznia, wszyscy uczestnicy wzięli udział w spacerze noworocznym, podczas którego dyskutowano o dotychczasowych osiągnięciach młodzieży oraz ich planach na najbliższy czas.

Sylwester

Podczas spotkania w Sonnenbergu młodzież miała również okazję odwiedzić pobliskie miasto Goslar ulokowane u podnóża gór Harzu.

MD

Opiekunem grupy młodzieży była Pani Magdalena Dembska, bardzo serdecznie w imieniu uczestników, dziękujemy za sympatyczną i profesjonalną opiekę nad całą grupą. Projekt zrealizowano w ramach programu Erasmus +

Dominika Łasica

Z-ca Naczelnika Wydziału IT