polski angielski niemiecki
Wtorek, 09 sierpnia 2022 r. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Oferty pracy w internecie

Zalety rekrutacji przez Internet.

Internet to dynamicznie rozwijające się źródło wszelkich informacji, w tym również tych dotyczących rynku pracy. Liczba użytkowników sieci stale rośnie i nic w tym dziwnego - jest to bowiem narzędzie proste i tanie, a skuteczne.
Popularność Internetu wśród pracodawców jest coraz większa. Firmy chętnie zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne w Internecie, ponieważ taka forma rekrutacji ma wiele zalet. Po pierwsze - ogłoszenie zamieszczane jest na danej stronie w ciągu maksymalnie kilku godzin od momentu rozpoczęcia poszukiwań pracownika (nie trzeba czekać na określony dzień emisji jak to dzieje się w przypadku gazet).

Po drugie - oferta pracy wyświetlana jest w sieci przez dłuższy okres czasu (nie jest to jednorazowa publikacja jak w prasie). Po trzecie - zachęcający jest koszt publikacji takiego ogłoszenia (często kilkukrotnie niższy niż w gazecie). Wreszcie, ogłoszenia internetowe trafiają do tysięcy użytkowników, a poprzez zamieszczanie ich w serwisach specjalistycznych docierają do właściwej grupy odbiorców.
Internet jest coraz bardziej popularny również wśród osób poszukujących pracy. Wiele badań pokazuje, że jest najczęściej wybieranym przez kandydatów źródłem ofert zatrudnienia! Dotyczy to przede wszystkim kandydatów młodych, wykształconych i pochodzących z dużych miast. Atuty Internetu według osób starających się o zatrudnienie to: duży wybór ofert, aktualność ogłoszeń, oszczędność czasu i pieniędzy oraz efektywność.

Jak i gdzie szukać pracy przez Internet.
Skoro poszukiwanie pracy przez Internet ma tak wiele zalet, warto wiedzieć, w jaki sposób korzystać z tego narzędzia. Internet oferuje bowiem różne możliwości tym w zakresie. Im więcej z nich umiejętnie wykorzystamy, tym większa szansa naszego powodzenia.

Serwisy rekrutacyjne.
Ogólnopolskie serwisy rekrutacyjne poświęcone edukacji, pracy i karierze to jedno z najlepszych źródeł informacji o aktualnych wakatach. Znaleźć w nich można oferty pracy dotyczące wszystkich branż i stanowisk oraz różnych lokalizacji. Serwisy te wyposażone są na ogół w przyjazne dla użytkowników wyszukiwarki ofert, które pomagają wyselekcjonować dokładnie takie anonse, które nas interesują.
Oprócz przeglądania dostępnych ofert zatrudnienia warto również zarejestrować się na takich stronach - serwisy rekrutacyjne regularnie wysyłają do swoich użytkowników tak zwany newsletter - e - mail z powiadomieniem o nowych ofertach pracy (spełniających zaznaczone wcześniej kryteria). Dzięki tej usłudze nie przeoczymy żadnej ciekawej oferty.
Serwisy rekrutacyjne często również umożliwiają wypełnienie ankiety on - line lub pozostawienie swojego CV w bazie kandydatów - warto również skorzystać z tej możliwości, gdyż aplikacje z tego typu baz udostępniane są później zainteresowanym pracodawcom.
Strony z ofertami pracy to także źródło fachowej wiedzy i wielu rzetelnych informacji dotyczących edukacji, pracy, kariery. Można tam znaleźć interesujące poradniki dotyczące na przykład poszukiwania pracy, psychologii pracy oraz aktualne informacje na temat rynku pracy. Ponieważ im więcej wiemy na tematy związane z pracą, tym lepiej dla nas, dlatego na pewno nie zaszkodzi zapoznać się z publikacjami, jakie dostępne są w danym serwisie.

Firmowe strony www
To, że dana firma nie ogłasza się poprzez serwis rekrutacyjny, nie oznacza wcale, że nie poszukuje pracowników (lub że nie będzie ich poszukiwała w niedalekiej przyszłości). Warto więc sporządzić listę firm, które nas interesują, na przykład określonej branży (tutaj pomocne mogą okazać się strony wydawców ogólnodostępnych katalogów firm). Kiedy już przygotujemy spis atrakcyjnych dla nas miejsc pracy, można odwiedzić ich strony www. Najczęściej znajdziemy tam zakładkę "praca" lub "kariera", gdzie opisane będą aktualne wakaty oraz forma kontaktu. Często pracodawcy zachęcają do przesyłania swojego CV do bazy kandydatów lub umożliwiają wysłanie aplikacji on - line - skorzystajmy z tej opcji, pamiętając o tym, że w przypadku wolnego miejsca pracy zanim pracodawca zamieści ogłoszenie, przejrzy CV, które już posiada.

Doradztwa personalne i agencje pracy tymczasowej.
Doradztwa personalne i agencje pracy tymczasowej to firmy wyspecjalizowane w rekrutacji, zajmujące się poszukiwaniem pracowników na zlecenie innych firm. Dlatego też dobrze jest odwiedzić jak najwięcej stron internetowych takich firm. Znajdziemy tam nie tylko informacje dotyczące aktualnie prowadzonych procesów rekrutacyjnych, ale też wytyczne, w jaki sposób znaleźć się w bazie kandydatów danego doradztwa. W tego typu bazach szczególnie warto pozostawić swoje CV - firmom tego typu prowadzą wiele różnych procesów rekrutacji, więc nasze szanse rosną.

Własne ogłoszenia.
Internet oferuje również możliwość zamieszczenia własnego ogłoszenia w kategorii "szukam pracy". Najczęściej swój anons można zamieścić w bezpłatnych serwisach ogłoszeniowych. Zamieszczając swoją ofertę należy pamiętać o tym, żeby była ciekawa, przykuwająca uwagę, a jednocześnie krótka i konkretna. Trzeba również liczyć się z tym, że na tego typu ogłoszenia odpowiadają właściciele małych firm lub osoby szukające pracowników na stanowiska typu akwizytor.

Społeczności internetowe i fora dyskusyjne.
Ciekawą możliwością jest rejestracja na stronach tak zwanych społeczności internetowych, a więc grup skupiających ludzi zainteresowanych określoną tematyką. Istnieją społeczności związane z tematyką pracy i kariery, gdzie można założyć swój profil (który jest swojego rodzaju CV, wizytówką zawodową). Użytkownicy tego typu serwisów zamieszczają wiele ciekawych ofert pracy, można nawet otrzymać propozycję pracy bezpośrednio na swoją skrzynkę (tak zwani "łowcy głów" bardzo chętnie korzystają z takich rozwiązań i wyszukują interesujących użytkowników).Dodatkowo, poprzez dyskusje na forach można nawiązać wiele ciekawych znajomości, które jak wiadomo pomagają w znalezieniu pracy.

Netykieta
Internet to również metoda na kontakt z potencjalnym pracodawcą, metoda prosta, szybka i tania. Wysyłając swoje CV poprzez e - mail koniecznie trzeba pamiętać o zasadach savoir - vivre obowiązujących w sieci, czyli o tak zwanej netykiecie.
Do korespondencji z pracodawcą warto używać formalnego adresu poczty elektronicznej. Nasz adres e - mail powinien być złożony z imienia i nazwiska, a nie z przezwisk, zdrobnień czy imion bohaterów filmowych.
Nie powinno się wysyłać jednego maila do wielu nadawców - rozsyłanie CV w formie jednej wiadomości skierowanej do kilkunastu pracodawców najprawdopodobniej odniesie efekt odwrotny do zamierzonego - nie odezwie się do nas żaden z nich.
Nie należy wysyłać pustych maili bez tematu i treści (jedynie załącznki). Wiadomość zawsze powinna być zatytułowana - na ogół prosi się o wpisanie w temacie numeru referencyjnego lub nazwy stanowiska, o które się ubiegamy.
W treści maila zawsze trzeba zwrócić się do pracodawcy - z reguły wystarczy grzecznościowe "Dzień Dobry. Przesyłam swoją aplikację na stanowisko ... Z wyrazami szacunku..." .
CV i list motywacyjny wysyłamy w formie załączników (nie wklejamy ich do treści maila). Powinniśmy zadbać o to, żeby dokumenty te były zapisane w standardowym formacie (za takie można uznać zapis w Wordzie) i nie mieć zbyt dużej objętości. Nazwa pliku powinna być formalna i ułatwiająca identyfikację, na przykład cv_annakowalska.doc.
Gdy pracodawca prosi o przesłanie zdjęcia, niech będzie to zdjęcie legitymacyjne (wklejone w CV lub załączone jako oddzielny plik).W żadnym przypadku nie wysyłajmy zdjęć nieformalnych, z imprez, z plaży, z rodziną czy ze znajomymi.
Jeśli pracodawca tego nie zaznaczy w ogłoszeniu, nie załączajmy innych dokumentów takich jak referencje, skany dyplomu czy dowodu osobistego.


Wykorzystanie możliwości Internetu.

Internet daje nam wiele możliwości, ułatwiając poszukiwanie pracy. Korzystając z sieci możemy znaleźć interesujące oferty pracy, zdobyć informacje na temat pracodawcy, wysłać dokumenty aplikacyjne, a także dowiedzieć się, jak napisać CV i zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej ...
Internet jest bardzo dobrym narzędziem, ale nawet najlepsze narzędzie, niewłaściwie używane, nie pozwoli osiągnąć nam celu. Dlatego pamiętajmy, aby poszukując pracy korzystać z Internetu we właściwy sposób.

źródło: www.kariera.pl

Galeria