polski angielski niemiecki
środa, 28 czerwca 2017 r. Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona
Mobilny Przewodnik po Powiecie Trzebnickim

 

Pierwszy w Polsce mobilny przewodnik dostępny w każdym telefonie


www.mobilny-przewodnik.pl

     W obecności Marszałka woj dolnośląskiego Marka Łapińskiego i Starosty Powiatowego z Trzebnicy Roberta Adacha zainaugurowano działalność pierwszego na Dolnym Śląsku Mobilnego Przewodnika po powiecie trzebnickim. Projekt powstał przy zaangażowaniu burmistrzów i gmin powiatu.
Idea Mobilnego Przewodnika łączy w sobie mobilność i prostotę. Nie trzeba niczego konfigurować czy instalować w telefonie GSM. Nie trzeba mieć specjalnego modelu telefonu czy zaawansowanych usług transmisji danych.
 
Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu i z klawiatury telefonu podać kod obiektu, o którym chce się usłyszeć ciekawostki. Po wprowadzeniu kodu specjalnie przygotowane i udźwiękowione opowiadania przedstawiają każdą z atrakcji. Dla bardziej wymagających udostępniono możliwość ściągnięcia pliku .mp3 zawierającego konkretną opowieść – wystarczy wysłać wiadomość SMS, aby otrzymać link do ściągnięcia pliku.
Informacje o tym, jak korzystać z możliwości Mobilnego Przewodnika można znaleźć na specjalnie przygotowanych tablicach zainstalowanych przy atrakcjach turystycznych, jak również na drukowanych, bezpłatnych mapkach dostępnych w wielu miejscach powiatu trzebnickiego.
Pomysłodawcą i realizatorem idei Mobilnego Przewodnika jest firma PRAGMA z Wrocławia. Szukaliśmy bardzo taniej i powszechnej metody przedstawiania atrakcji danego regionu – mówi Krzysztof Surgut prezes firmy PRAGAMA. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych w świecie technologii, postawiliśmy na prostotę i elastyczność. Dzięki temu ludzie nie muszą się niczego uczyć lub zdobywać dodatkowych umiejętności. Wystarczy zadzwonić i posłuchać opowiadania. Wyszliśmy z założenia, że jeśli turysta ma >>obraz<< to wystarczy dostarczyć mu tylko >>dźwięk<< w postaci ciekawego opowiadania.
Pomysł Mobilnego Przewodnika idealnie wpasowuje się w nasze potrzeby – mówi Robert Adach Starosta Powiatu Trzebnickiego. Powiat Trzebnicki to kraina o bardzo bogatej historii i olbrzymich walorach przyrodniczych. Jednocześnie należy pamiętać, że atrakcje te są rozrzucone geograficznie po wszystkich gminach. Mobilny Przewodnik dzięki swojej prostocie i uniwersalności maksymalnie ułatwia turystom otrzymanie bardzo ciekawych informacji podkreślających nasze atuty.
Powiat Trzebnicki uruchomił 36 punktów w Mobilnym Przewodniku i planuje kolejne. Specjalnie przygotowane i udźwiękowione opowiadania przedstawiają wiele informacji niedostępnych w drukowanych materiałach. Informacje przedstawione zostały w bardzo przystępny i ciekawy sposób, nawiązujący bardziej do konwencji słuchowiska radiowego niż referatu historycznego.
Trwają już prace nad rozbudową treści Mobilnego Przewodnika o historyczne zdjęcia każdej z atrakcji oraz dostosowanie treści strony WWW do przeglądarek na telefonach komórkowych (z dostępem do Internetu).
 
Więcej informacji o Mobilnym Przewodniku na www.mobilny-przewodnik.pl.
 

opracowała: Dominika Łasica

 
Galeria