Sobota, 08 maja 2021 r. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
Rok pandemii koronawirusa w Powiecie Trzebnickim

Tym samym zdecydowaliśmy o publikacji dziennych raportów zachorowań w naszym powiecie. Przekazywaliśmy te informacje od dnia 19 marca 2020 r. do momentu decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wstrzymaniu raportowania przez lokalne sanepidy czy samorządy.

Zabezpieczenie mieszkańców, jednostek organizacyjnych, pacjentów i personelu powiatowych placówek medycznych przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa stało się priorytetem naszych działań. Wszyscy także doceniamy pracę i poświęcenie walczących na pierwszej linii frontu medyków.

Jeszcze raz i wiele jeszcze razy padnie to słowo- DZIĘKUJEMY!

Wspólnie z Fundacją Brawo TY podjęliśmy decyzję o uruchomieniu społecznej akcji - „Nasze Serca Dla Szpitala". Dzięki której zakupiony został sprzęt medyczny czy testy na koronawirusa.

Zdecydowaliśmy także wspólnie z radnymi Rady Powiatu Trzebnickiego o zabezpieczeniu środków finansowych w wysokości 300 tysięcy złotych na zakup środków ochrony osobistej, dezynfekcyjnych i innych artykułów związanych z sytuacją epidemiologiczną oraz 200 tysięcy złotych na dostosowanie pomieszczeń Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Wspólnie z samorządami gminnymi zakupiliśmy sprzęt medyczny o wartości 350 tysięcy złotych w tym:

* respiratory transportowo-sanitarne

* kardiomonitory

* stacje dokujące na dwie pompy

* pompy infuzyjne

Dzięki wspólnym działaniom Powiatu Trzebnickiego, pięciu samorządów i przedsiębiorcy uruchomiliśmy pracownię biologii molekularnej w laboratorium Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej
w Trzebnicy, dzięki której możliwe stało się wykonywanie testów w kierunku koronawirusa
 w szpitalu
i skrócenie czasu oczekiwania na wynik.

Ponadto dzięki nowej pracowni stało się możliwe wykonywanie wielu specjalistycznych badań, w tym markerów nowotworowych i innych ciężkich chorób zakaźnych.

Nadzieją na zakończenie pandemii i powrót do normalności stały się szczepienia przeciwko COVID-19. Na terenie Powiatu Trzebnickiego zorganizowano 15 punktów szczepień, znajdujących się w każdej        z sześciu gmin.
Od momentu rozpoczęcia szczepień w Powiecie Trzebnickiego tj. 26 stycznia 2021 r. do połowy marca zaszczepiono ponad 7000 osób.

Dla wszystkich nas to bardzo trudny rok. Rok wyzwań, zmian, ograniczeń i czas dostosowania się do nowych reguł. Niewątpliwie to także trudny czas dla dzieci, młodzieży, dla których nauka zdalna stanowiła i być może stanowi nadal nowe wyzwanie. To także trudny czas dla rodzin, seniorów i osób chorych.
Jesteśmy przekonani, że pandemia minie, a z lekcji jakie nam dała warto wyciągać wnioski. Uważamy, że pomimo ogromu zła, które wyrządził koronawirus nauczyliśmy się doceniać, to co nam odebrał.
Mamy wielką nadzieję, że niebawem powrócimy do spotkań i rozmów a tymczasem życzę Państwu dużo zdrowia i wytrwałości w oczekiwaniu na zakończenie pandemii.

23-03-2021