polski angielski niemiecki
Sobota, 08 maja 2021 r. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
KOBIETY Z MYŚLĄ O KOBIETACH
 
Powiat Trzebnicki przyłączył się do inicjatywy „Różowe skrzyneczki” zapoczątkowanej przez grupę wrocławskich aktywistek, której celem jest zapewnienie środków higieny osobistej na czas menstruacji. Różowe skrzyneczki z darmowymi artykułami higienicznym dla kobiet są już dostępne we wszystkich powiatowych placówkach oświatowych.
Dzięki akcji uczennice tuż po powrocie do nauki stacjonarnej, w razie potrzeby będą mogły skorzystać  z bezpłatnych podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. 
 
Jak podkreślają pomysłodawczynie „Różowych skrzyneczek”, celem programu jest edukacja i wsparcie wszystkich nastolatek, by w komfortowych warunkach mogły, w czasie trwania miesiączki, bez skrępowania uczestniczyć w lekcjach. Dzięki  zaangażowaniu Starosty Małgorzaty Matusiak skrzyneczki na środki higieny osobistej dla kobiet znajdą się w toaletach szkół Powiatu Trzebnickiego.
- Podjęłam decyzję o zaangażowaniu się i propagowaniu w powiatowych szkołach projektu, dzięki któremu uczennicom zostanie zapewniony darmowy dostęp do artykułów higienicznych. Zależy mi na tym, by czuły się One komfortowo każdego dnia w swojej szkole, by nie musiały ze względu na miesiączkę opuszczać zajęć lekcyjnych. Zachęcam do tego, by do akcji przyłączyło się jak najwięcej placówek oświatowych i instytucji z terenu Powiatu Trzebnickiego – mówi Starosta Powiatu Trzebnickiego.
Z badań wynika, że około 21 proc. dziewczynek musiało opuścić zajęcia szkolne z powodu braku odpowiednich artykułów higienicznych, a 10 proc. w ogóle nie wyszło z tego powodu z domu. Ten pozytywny trend, jakim jest umieszczenie bezpłatnych środków higieny osobistej w ogólnodostępnych miejscach, zapoczątkowała w Europie Szkocja w 2018 roku. O finansowaniu darmowych produktów miesiączkowych dla młodych ludzi w szkołach, na uczelniach wyższych i na uniwersytetach w całej Szkocji zadecydował sąd po przeprowadzeniu ankiety, która wykazała, że jedna czwarta dziewcząt ma trudności z uzyskaniem środków higieny osobistej, często ze względów finansowych.
16-04-2021
Szukaj w artykułach
Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31